Borislav Topic in

Borislav Topic out

Leave a Reply

Summary

Min. 88 Lovitură de cap a lui Mera, alături, după un corner executat de Sorescu.

Min. 77 Ultima schimbare la oaspeți: iese L. Ion, intră V. Andrei.

Min. 72 Bădăuță șutează din întoarcere, la colțul scurt, dar Iordan respinge.

Min. 70 Predescu șutează de la 20 de metri, pe direcția portarului, care respinge în față.

Min. 66 Ultima schimbare la Poli: iese Poparadu, intră Alin Ignea.

Min. 63 Ieșire hazardată a lui Bozoancă, vine Motreanu și trimite peste propria poartă, pentru siguranță.

Min. 55 2-2 Incredibil, Poli e egalată în două minute! Contraatac rapid, finalizat de Gojnea, scăpat singur cu Bozoancă.

Min. 54 O nouă schimbare la Poli: iese Staicu, intră Bădăuță.

Min. 53 2-1 Gol pentru oaspeți. Alexandru Coman șutează în forță, Bozoancă încearcă să respingă, dar din fața sa, Nica împinge balonul în plasă.

Min. 50 Neagu scapă singur spre poartă, însă Bozoancă iese bine și respinge în corner.

Min. 49 Ocazie imensă pentru Poli: Staicu așează pentru Predescu, al cărui șut lovește bara din dreapta lui Iordan.

Min. 47 Ocazie mare pentru oaspeți: Mera nu reușește să respingă din fața careului mic, mingea ajunge la Răuță, însă Dur-Bozoancă e pe fază și reține de la picioarele stopperului ilfovean.

Min. 46 A început repriza a doua. Dublă schimbare la oaspeți: au ieșit Paraschiv și Dedu, iar în locul lor au intrat Neagu și A. Gheorghe.

Pauză pe „Știința”. Politehnica conduce cu 2-o, după o primă repriză dominată în totalitate de alb-violeți.

Min. 43 Staicu, din poziție ideală, trimite exact pe direcția portarului, care respinge în corner, după o acțiune prelungită de atac.

Min. 41 Krausz îl deschide pe stânga pe Sorescu, care intră în unghi și trage peste poartă.

Min. 37 Centrare Motreanu de pe dreapta, iar Sorescu, aflat la colțul lung reia spre poartă, dar Iordan respinge.

Min. 31 2-0  GOOOOL Poli! La cornerul rezultat, Sorescu centrează, iar Krausz reia cu capul, în poartă, din colțul careului de 6 metri.

Min. 30 Centrare Motreanu de pe dreapta și lovitură de cap a lui Staicu, însă Iordan respinge spectaculos de sub transversală.

Min. 29 Lovitură liberă din lateral stânga pentru Poli. Execută Sorescu, pe careul mic, iar portarul Iordan iese și respinge în corner.

Min. 27 1-0 GOOOOL Poli! Poparadu marchează cu un șut fără preluare, plasat, de la 20 de metri, în stânga poartarului.

Min. 26 O nouă lovitură liberă din lateral dreapta pentru oaspeți, trimisă de această dată mult peste poartă de Alexandru Coman.

Min. 21 Centrare a lui Sorescu, din stânga, în fața porții, însă balonul e deviat și iese în corner.

Min. 18 Prima schimbare la Poli: iese Taub și intră Topic.

Min. 17 Ocazie importantă pentru oaspeți: lovitură liberă din lateral dreapta executată de Paraschiv, lovitură de cap a lui L. Ion, iar Bozoancă respinge spectaculos de la vinclu.

Min. 15 Staicu, din poziție centrală, trimite pe lângă poartă.

Min. 13 Taub a reintrat în teren, după aproximativ cinci minute în care a primit îngrijiri medicale și a preluat tricoul cu numărul 2, deoarece cel cu numărul 13 fusese pătat de sânge.

Min. 8 Taub sângerează în zona pometelui drept și este scos pe margine, pentru îngrijiri medicale, după o ciocnire cu Răuță.

Min. 7 Fără ocazii notabile până în acest minut. Alb-violeții au inițiativa, dar ilfovenii rezistă, deocamdată.

Min. 1 A început meciul.

Politehnica Timișoara (antrenor Bogdan Andone): Dur-Bozoancă – Motreanu, Mera (cpt.), Bilia, Taub – Sorescu, Poparadu, Krausz – Predescu, Staicu, Plămadă. Rezerve: Gakos – Ignea, Țugui, Coadă, Topic, Crișanov, Bădăuță.

CS Balotești (antrenor Laurențiu Diniță): Iordan – Filip, Dedu, Ciubuc, L. Ion (cpt.) – Marciuc, Paraschiv, Gojnea, A. Coman – Răuță, Nica. Rezerve: Fulga  – P. Ioniță, Suciu, Flămânzeanu, Neagu, A. Gheorghe, V. Andrei.

Noutăți în lotul alb-violeților la partida de astăzi! Pe lista rezervelor figurează sârbul Borislav Topic, mijlocașul Alin Ignea – revenit după accidentarea suferită la Brăila și Andrei Țugui – reîntors la echipă.

Politehnica Timișoara revine în fața propriilor suporteri pentru ultimul duel pe „Știința” din această toamnă. Începând cu meciul de peste două săptămâni, cu Dunărea Călărași, meciurile de pe teren propriu se vor desfășura pe stadionul „Dan Păltinișanu”. Alb-violeții primesc astăzi vizita unei formații din zona inferioară a ierarhiei, CS Balotești, care s-a remarcat însă printr-o remiză obținută în urmă cu două etape, pe terenul UTA-ei.

Arbitrează această întâlnire Omar Dumitrică (Craiova), ajutat la cele două tușe de Cristian Lucaci și Radu Despa (ambii din Baia Mare). Rezervă de arbitru este Marius Omuț (Satu Mare). Observatori sunt Ștefan Szilaghi (Satu Mare) și George Constantinescu (Slatina).