Borislav Topic in

Borislav Topic out

Leave a Reply

Summary

Final de meci! Politehnica reușește o prețioasă victorie externă, la Satu Mare, după o prestație foarte bună din partea elevilor lui Bogdan Andone.

Min. 90+1 Ultima schimbare la Poli: intră Giuricici în locul lui Sorescu.

Min. 88 Acțiune de atac a Politehnicii, finalizată cu un șut al lui Staicu, peste poartă.

Min. 75 O a doua schimbare la timișoreni: intră Plămadă în locul lui Predescu.

Min. 70 Schimbare la Poli: Staicu a intrat în locul lui Bădăuță.

Min. 69 Primul şut al Olimpiei pe spaţiul porţii: Lusamba şutează de la 16 metri, dar Cosmin Dur-Bozoancă reușește să rețină.

Min. 58 GOOOL POLI! Sorescu majorează diferența pentru alb-violeți, cu un șut la colțul lung, din poziție de unu contra unu cu portarul Munteanu, după o pasă primită de la Predescu.

Min. 57 Sorescu şutează de la 18 metri, pe centru, însă Munteanu reușește să rețină.

Min. 52 Un start bun de repriză pentru alb-violeți, care controlează ostilitățile la capitolul posesie. Fără ocazii deocamdată în mitanul secund.

Min. 46 A început repriza a doua.

Pauză la Satu Mare. Politehnica e în avantaj, după golul înscris de Bădăuță în minutul 26, la capătul unei prime reprize cu un joc foarte bun prestat de alb-violeți.

Min. 42 Lusamba e căutat cu o minge lungă de Dumitru Muntean, însă ratează întâlnirea cu balonul la cinci metri de poarta lui Dur-Bozoancă.

Min. 34 Poli continuă atacurile și după deschiderea scorului. Predescu trimite puțin alături, cu un șut de la 16 metri, după o respingere în față a portarului Munteanu.

Min. 26 GOOOOL POLI! Bădăuță deschide scorul la Satu Mare, după o acțiune personală de toată frumusețea a lui Sorescu, care a trecut de doi adversari și a trimis în fața porții, pentru reluarea simplă a atacantului polist.

Min. 24 Predescu trimite pe lângă.

Min. 23 Ocazie importantă pentru sătmăreni: lovitură liberă foarte aproape de fanionul de corner, de pe partea dreaptă, executată de Dumitru Muntean, care trece puțin pe lângă bara de la colțul lung.

Min. 19 Miholca șutează de la marginea careului, în blocajul lui Mera.

Min. 17 Poli construiește în viteză, cu pase la firul ierbii. Momentan, lipsesc ocaziile importante de gol.

Min. 15 Cartonaș galben văzut de căpitanul polist, Ioan Mera. Primul avertisment al partidei.

Min. 7 Șut pe deasupra porții al lui Bădăuță.

Min. 6 Un început alert de meci. Poli a încercat un șut de la marginea careului, expediat de Krausz, pe lângă poartă.

Min. 1 A început meciul

Olimpia Satu Mare (antrenor Zoltan Ritli): Fl. Muntean – Duruș, Hlinca, C. Munteanu, Miholca – R. Rus, V. Pop, D. Muntean (cpt.), Achim – Jurj, Lusamba. Rezerve: Șuta – Bura, Copaci, Szasz, Cubaș, Villand, Cocian.

Politehnica Timișoara (antrenor Bogdan Andone): Dur-Bozoancă – Motreanu, Mera (cpt.), Bilia, Taub – Krausz, Poparadu, Ignea – Predescu, Bădăuță, Sorescu. Rezerve: Fișteag- Staicu, Giuricici, Plămadă, Țugui, Coadă, Topic.

Politehnica Timișoara evoluează la Satu Mare astăzi, în etapa a 11-a a Ligii a II-a, în fața unui adversar care are același număr de puncte, 13. Se anunță un duel echilibrat, în condițiile în care în sezonul trecut, ambele întâlniri directe s-au încheiat cu același scor, 1-1. Partida de astăzi consfințește revenirea pe Someș a antrenorilor Politehnicii, Bogdan Andone și Gabriel Vochin, dar și a mijlocașului Raul Krausz, care în sezonul trecut au activat la Olimpia.

Arbitri: Paul Unimătan (Zalău) – Ovidiu Timar (Marghita, BH), Marius Bălan (Dej). Rezervă: Vlad Inoan (Florești, CJ). Observatori: Marcel Savaniu (Brașov) – arbitri; Adrian Lucaci (Arad) – joc.