Ricardo Filip in

Ricardo Filip out

Lasă un răspuns

Summary

Final de meci la Buftea. Victorie mare pentru Poli, care majorează la 11 diferența de puncte față de singurul loc retrogradabil.

Min. 80 0-2 Goool Poli! Bădăuță scapă singur și majorează scorul.

Min. 79 Ultima schimbare la Poli: iese Taub, intră Ghinescu,

Min. 78 Reșițenii continuă să atacencu toate liniile, însă, momentan, defensiva polistă rezistă.

Min. 71 Cartonaș galben văzut de Alexandru Radu, care l-a tras de tricou pe Bădăuță.

Min. 68 Mera intră prin alunecare a Dina, aflat în poziție de șut, balonul ajunge la Pârvu, care din lateral stânga trimite peste transversală. Rămân periculoși reșițenii.

Min. 65 Șut periculos al lui Pârvu, de la 20 de metri, însă Gakos se întinde și reține.

Min. 62 O nouă schimbare la Poli: iese Teut, intră Țugui.

Min. 59 Ocazie uriașă pentru Metalul: lansare a lui Pârvu pentru Octavian Vasile, acesta rămâne singur cu Gakos și trage din unghi. Portarul polist respinge cu un reflex senzațional.

Min. 57 Ocazie mare pentru Bădăuță, la prima atingere de balon. Vârful polist șutează din interiorul careului, dar Ignat se întinde și respinge în corner.

Min. 56 Schimbare și la Poli: iese Gorovei, intră Bădăuță.

Min. 49 Început timid de repriză secundă. Fundașul stânga al oaspeților, Valerian Lupu, se prăbușește din senin la centrul terenului, din cauza unei crampe musculare. Locul săi e luat de Dragoș Matei. Prima schimbare a meciului.

Min. 46 A început repriza a doua la Buftea. Fără schimbări la pauză în cele două tabere.

Pauză la Buftea. 1-0 pentru Poli, după golul lui Blănaru din minutul 19.

Min. 45 Lovitură liberă de la 20 de metri pentru gazde, perpendicular pe poartă, dar Munteanu trage în zidul polist.

Min. 43 Blănaru, pe contraatac, trage slab din unghi, iar portarul Ignat reține.

Min. 33 Corner pentru Poli. Execută Stancu, însă balonul traversează întregul careu al gazdelor. Recuperează Gorovei, care îl găsește perfect pe Mera, surprins însă în poziție de ofsaid.

Min. 29 Contraatac polist prin Gorovei, care scoate mingea la marginea careului, însă Blănaru, din poziție bună, ratează execuția.

Min. 28 Schemă la indigo încercată de timișoreni. Birău înalță o minge în careu către Blănaru, dar de această intervine Cristian Munteanu și respinge.

Min. 19 0-1 Blănaru deschide scorul, cu o execuție elegantă în fața portarului, după o lansare a lui Birău.

Min. 14 Presiune la poarta Politehnicii. Al doilea corner consecutiv al gazdelor, însă defensiva alb-violetîă se descurcă momentan.

Min. 9 Borțoneanu încearcă poarta lui Gakos, însă goalkeeperul alb-violet e la post.

Min. 7 Corner al gazdelor, executat scurt de Pârvu, însă timișorenii reușesc să respingă.

Min. 1 A început meciul. Aproximativ 200 de suporteri alb-violeți domină fondul sonor la Buftea, ajutați și de rapidiști.

Politehnica Timișoara dispută astăzi unul dintre cele mai importante jocuri ale returului, unul cu implicații deosebite în zona retrogradării. Alb-violeții întâlnesc ultima clasată, Metalul Reșița, pe terenul principal al Centrului FRF din Buftea.

Antrenorul gazdelor, Mihai Stoica, începe meciul în formula Ignat – Dănănae, C. Muntean (cpt.), Dima, V. Lupu – Al. Radu, Borțoneanu – O. Vasile, Pârvu, Dina – Buduroi. Rezerve: Kololo – D. Matei, Cioranu, M. Ciobanu, Paraschiv, R. Petre, Ionescu