Marius Staicu in

Marius Staicu out

Leave a Reply

Summary

Final de meci! Politehnica învinge cu 3-2, după o repriză secundă în care a avut emoții în apărarea celor trei puncte.

Min. 90+1 Nou-intratul Coadă vede cartonașul galben.

Min. 90 Acțiune personală a lui Ghinescu, acesta pătrunde în careul brăilean, însă Lazăr îl deposedează.

Min. 75 Ultima schimbare la Brăila: iese Bucur, intră Cuciureanu.

Min. 68 Al doilea galben din tabăra polistă, văzut de Motreanu.

Min. 66 2-3 Gol pentru Dacia Unirea, care reduce la un singur gol diferența de pe tabelă, prin același Costel Roșu, cu o lovitură de cap, dintr-o centrare a lui Cubleșan.

Min. 65 O nouă schimbare la Poli: iese Plămadă și intră Ghinescu.

Min. 62 Cartonaș galben văzut de Mera.

Min. 58 Acțiune periculoasă de atac a Brăilei, finalizată cu un șut pe lângă poartă al lui Roșu.

Min. 54 O nouă șansă pentru gazde: Cubleșan reia de la marginea careului, puțin peste poartă.

Min. 48 Ocazie importantă pentru Poli, însă Bădăuță trimite alături din poziție favorabilă.

Min. 47 Roșoagă întreprinde o acțiune personală, centrează de pe linia de fund, însă Roșu nu ajunge la întâlnirea cu mingea.

Min. 46 A început repriza secundă la Brăila. În formația gazdă, Cubleșan îi ia locul lui C. Mihai.

Pauză la Brăila. Politehnica e în avantaj, scor 3-1, după o primă repriză foarte bună reușită de elevii lui Bogdan Andone. Echilibrul s-a rupt în favoarea alb-violeților după eliminarea lui Paul Ioan, din minutul 15.

Min. 40 Jocul s-a mai liniștit, după ce la mijlocul acestei prime reprize s-a marcat pe bandă rulantă. Din ultimele informații, Alin Ignea a fost transportat direct la spital după accidentarea suferită în minutul 15. Vom reveni cu detalii în cursul zilei despre starea mijlocașului polist.

Min. 35 Tot o accidentare forțează prima schimbare și la gazde. Dima îi lasă locul lui Roșoagă.

Min. 30 1-3 Costel Roșu transformă un penalti pentru Dacia Unirea, dictat după un fault în propriul careu comis de Sorescu.

Min. 28 0-3 Gooool Poli! Taub majorează diferența pe „Municipal”

Min. 25 0-2 Goooool Poli! Bădăuță reușește „dubla” la Brăila, după o pivotare printre fundașii centrali Ivan și Lazăr, urmată de un șut din întoarcere.

Min. 21 O primă schimbare la Poli: intră Stancu, în locul lui Ignea, care n-a mai putut relua meciul din cauza accidentării suferite în minutul 15, la faultul lui Paul Ioan.

Min. 19 0-1 Goooool Poli! Bădăuță deschide scorul la Brăila, după ce a scăpat singur cu portarul Olaru, în urma unei lansări venite de la Predescu. O fază la care fundașii brăileni s-au oprit pentru a aștepta semnalizarea tușierului pentru un ofsaid.

Min. 15 Poli joacă în superioritate numerică. Mijlocașul Paul Ioan a intrat violent la Ignea, iar centralul i-a arătat direct cartonașul roșu.

Min. 13 Brăila controlează partida la capitolul posesie. O singură ocazie momentan, prin C. Roșu, al cărui șut de la marginea careului a fost respins de Gakos.

Min. 10 În tribunele stadionului din Brăila au ajuns aproximativ 30 de spectatori sosiți de la Timișoara. Alți 20 sunt încă pe drum.

Min. 1 A început meciul la Brăila, pe o căldură deja sufocantă.

Gazdele de la Dacia Unirea Brăila încep meciul în formula B. Olaru – Niță, Ivan (cpt.), Lazăr, Stănciulescu – G. Mihai, P. Ioan, Covaciu, Dima – O. Bucur, C. Roșu. Rezerve: Logofătu – Olenic, Cuciureanu, Cubleșan, Oprea, Puia, Roșoagă.

___________________________

Politehnica Timişoara îşi începe cea de-a doua aventură la nivelul eșalonului secund la malul Dunării. Alb-violeții joacă, în runda inaugurală, pe terenul Daciei Unirea Brăila. Partida de astăzi constituie debutul oficial în alb-violet pentru jucătorii transferați în această vară, dar și pentru noul staff tehnic, condus de Bogdan Andone, în calitate de antrenor principal.

Jocul va fi arbitrat de o brigadă constănțeană, cu Eduard Ioniță la centru, asistat la cele două tușe de Erchian Ionuș și Florin Iacob. Rezervă de arbitru va fi Ovidiu Oprea (Ploiești), iar observatori au fost delegați Bogdan Zanfirescu (Botoșani) și Petre Badea (Tulcea).