in

out

Leave a Reply

Summary

Final de joc. 2-0 pentru Chindia Târgoviște, la capătul unui meci în care Poli a avut posesia minute bune, însă și-a creat cu mare greutate ocazii de gol.

Min. 86 Bădăuță își încearcă din nou norocul de la distanță, însă balonul se scuge pe lângă poartă.

Min. 85 Ocazie mare pentru Poli: șut violent al lui Bădăuță, de la 15 metri, mingea trece puțin peste transversală.

Min. 84 Ultima schimbare și la Chindia: iese marcatorul primului gol, Cherchez, iar în locul său intră Andrei Negoe

Min. 82 Schimbare și la gazde: iese Neguț, intră Ioniță, un jucător de 16 ani.

Min. 80 Ultima schimbare la Poli: iese Constantinescu, intră tânărul Neamțu.

Min. 61 Constantinescu trage de la distanță, balonul e deviat din fața porții de Bădăuță și trece peste poartă.

Min. 70 Schimbare post pe post la Poli: iese Todorov, intră Taub.

Min. 69 Centrare a lui Mărgărit de pe dreapta, pentru lovitura de cap a lui Bădăuță, pe lângă poartă.

Min. 66 Fază identică în careul polist, cu Nisipeanu rămas în fața porții, însă de această dată mijlocașul dreapta al Chindiei ratează ținta.

Min. 62 2-0 Nisipeanu pătrunde în careu și marchează, din lateral dreapta.

Min. 61 Centrare de pe dreapta a lui Nisipeanu, pentru Neguț, care trimite uluitor pe lângă, cu capul, cu toată poarta în față.

Min. 58 La Chindia, Pencea intră în locul lui Honciu.

Min. 46 A început repriza a doua. La Poli, Mărgărit i-a luat locul lui Teuț.

Pauză la Târgoviște. Chindia conduce cu 1-0, prin golul marcat în minutul 12 de Cherchez.

Min. 43 Chindia marchează prin Neguț, însă golul e anulat pe motiv de ofsaid.

Min. 36 Cherchez trage de la mare distanță, pe centrul porții, fără probleme pentru Gakos.

Min. 34 Blănaru îi ia fața lui Bogdan Dinu, care e nevoit să faulteze. Cartonaș galben pentru fundașul Chindiei.

Min. 26 Ratare uriașă a gazdelor, prin Neguț, care din careul mic trimite direct în Gakos.

Min. 24 Acțiune personală a lui Bădăuță, care avansează aproximativ 30 de metri, intră în careu, dar reia slab spre poartă.

Min. 22 Nisipeanu trage de la 16 metri, în urma unei respingeri a defensivei polsite, însă șutul său e deviat peste poartă. Din nou corner.

Min. 20 Acțiune de atac a timișoenilor, finalizată de Dan Constantinescu, cu un șut de la marginea careului, din întoarcere, însă prea moale pentru a-i pune probleme lui Meilă.

Min. 16 Honciu trage de la marginea careului, pe jos, însă Gakos reține.

Min. 12 1-0 Chindia marchează prin golgheterul Cherchez, scăpat pe un contraatac pornit după un corner al timișorenilor.

Min. 10 Un început fără evenimente la Târgoviște. Prima minge trimisă în careul polist a fost expediată de pe dreapta, de căpitanul Dragoș Pătru, însă Gakos a intervenit cu siguranță.

Min. 1 A început meciul

Politenica Timișoara joacă astăzi, într-o zi specială pentru întreaga suflare alb-violetă. La 95 de ani de la înființarea Societății Sportive Politehnica, alb-violeții evoluează pe terenul Chindiei Târgoviște, în prima etapă a returului Ligii a II-a.

Meciul de lângă Turnul Chindiei va fi arbitrat de o brigadă condusă de Vladimir Nagy (Aiud, AB), ajutat la cele două tușe de Jozsef Peter (Sfântu Gheorghe) și George Fridl (Comănești, BC). Rezervă de arbitru e Sergiu Anton (București), iar observatori au fost delegați Silviu Crângașu (Ploiești) și Constantin Pintilie (Râmnicu Vâlcea).

La Chindia Târgoviște, antrenorul Nicolae Croitoru începe meciul în formula Meilă – Pătru (cpt.), B. Dinu, Vătavu, C. Dinu – Nisipeanu, L. Mihai, Honciu, C. Stoica – Cherchez, Neguț. Rezerve: Aioani – Neagoe, Pencea, Niță, Șerban, Ioniță, Parghel