Adrian Poparadu in

Adrian Poparadu out

Leave a Reply

Summary

Final de meci. Chindia Târgoviște – Politehnica Timișoara 2-0, iar alb-violeții pierd primele puncte ale sezonului.

Min. 84 Ultima schimbare și pentru gazde: iese Neicuțescu, intră Nisipeanu.

Min. 82 2-0 Chindia își majorează avantajul, contrar cursului jocului din repriza a doua. A înscris Ciobotariu, cu o lovitură de cap, în urma unui corner.

Min. 81 Dublă schimbare la Poli: intră Coadă și Plămadă în locul lui Motreanu și Predescu.

Min. 80 Cartonaș galben văzut de Ioan Mera, care rupe foarte bine jocul la mijlocul terenului.

Min. 75 Bădăuță întreprinde o acțiune personală și e faultat de Vătavu, care vede galben.

Min. 74 Lovitură liberă executată de Stancu, însă portarul gazdelor reține.

Min. 73 Crinel Stoica vede cartonașul galben, pentru un fault dur la 30 de metri de propria poartă.

Min. 70 Schimbări în ambele tabere. La Poli iese Poparadu și intră Staicu, iar la gazde, Cherchez îi lasă locul lui Bâtfoi.

Min. 67 Pauză de hidratare. Căldura, în continuare sufocantă lângă Turnul Chindiei.

Min 66 Cartonaș galben pentru Sorescu. E primul avertisment al meciului!

Min. 63 Jocul s-a mai echilibrat la Târgoviște. Gazdele au ieșit la joc și au apărut din nou în zona careului polist. Ocazie importantă pentru Liviu Mihai, care trimite cu capul pe lângă, după o ieșire greșită pe centrare a lui Gakos.

Min. 58 Antrenorul gazdelor, Nicolae Croitoru, simte momentul greu al echipei sale și efectuează prima schimbare: iese căpitanul Honciu și intră Pencea.

Min. 57 Degajare greșită a portarului Popescu, Motreanu interceptează, îl lansează pe Bădăuță, care driblează trei adversari, însă șutul său e respins de portarul gazdelor.

Min. 56 Un șut superb al lui Bădăuță, de la 25 de metri, puțin pe lângă poartă.

Min 54 Presiune continuă a poliștilor asupra careului Chindiei. Sorescu încearcă o pasă filtrantă pentru Bădăuță, însă defensiva gazdă respinge. Politehnica rămâne în atac.

Min 51 Lovitură liberă din lateral dreapta, de la 25 de metri, pentru Poli. Execută Predescu, mingea e respinsă de defensiva gazdelor, iar apoi Poparadu șutează, însă tot în blocaj. Început mai bun de repriză secundă pentru elevii lui Andone. În cele șase minute scurse din acest mitan, gazdele nu au ajuns în jumătatea polistă.

Min. 48 Intenții ofensive pentru Politehnica pe acest început de repriză secundă. Mera trimite puțin peste poartă, cu capul, după un corner executat de Predescu.

Min. 46 A început repriza a doua.

Pauză la Târgoviște. Chindia conduce cu 1-0, grație golului lui Martac din minutul 13. O primă repriză dominată clar de formația gazdă, care și-a mai creat câteva situații foarte bune de a marca în finalul mitanului.

Min. 45 Două cornere consecutive pentru Poli – primele pentru alb-violeți în această partidă. Predescu execută în ambele situații, însă de fiecare dată defensiva dâmbovițeană reușește să respingă.

Min. 43 Atacuri prelungite ale gazdelor. Honciu încearcă să reia din „foarfecă”, însă Mera reușește să respingă.

Min. 41 Lovitură liberă pentru Chindia, de la 25 de metri, perpendicular pe poarta polistă. Execută Honciu, în zid, iar balonul iese în corner.

Min 40 Timișorenii pierd ușor mingea la mijlocul terenului, dâmbovițenii prelungesc atacul, iar Cherchez trimite pe lângă poartă.

Min. 38 Aruncare de la margine lungă executată de Motreanu, defensiva gazdelor respinge, iar Poparadu – aflat la debut în alb-violet – trimite pe poartă, de la 20 de metri, însă Popescu reține.

Min. 36 Șut al lui Crinel Stoica, pe lângă poarta lui Gakos.

Min. 33 Chindia continuă să controleze partida, în vreme ce alb-violeții nu par să găsească soluții pentru a pune în real pericol buturile lui Popescu.

Min. 21 Pauză de hidratare. La Târgoviște se înregistrează deja o temperatură destul de ridicată, aproximativ 31 de grade la această oră.

Min. 14 1-0 Chindia Târgoviște deschide scorul prin Martac, cu un șut senzațional, de la aproximativ 30 de metri, în diagonală, în vinclul porții lui Gakos.

Min. 12 Șut al lui Liviu Mihai, de la 20 de metri, puțin pe lângă poarta lui Gakos.

Min. 8 Acțiune de atac a Politehnicii, finalizată de Taub, cu un șut moale, din lateral stânga, reținut de Popescu.

Min. 5 Început echilibrat de meci. Pe stadionul din Târgoviște, fondul sonor e dominat de grupul de aproximativ 150 de suporteri sosiți de la Timișoara.

Min. 1 A început meciul la Târgoviște.

Chindia Târgoviște începe meciul de astăzi în formula I. Popescu – Martac, Vătavu, Ciubotariu, Dumitrașcu – Neguț, L. Mihai, Honciu (cpt.), Stoica – Cherchez, Neicuțescu. Rezerve: Aioani – Alecsandrei, Pencea, Bâtfoi, Ispas, Matei, Nisipeanu.

___________________________________

Politehnica Timișoara încearcă să-și continue parcursul perfect din acest început de campionat. Astăzi, alb-violeții evoluează pe terenul unei formații cotate cu șanse la promovare, Chindia Târgoviște. Dacă timișorenii au acumulat punctaj maxim după primele 180 de minute ale sezonului, formația dâmbovițeană are un singur punct în cont înaintea acestei etape.

Jocul va fi condus la centru de Ionuț Cuza (Cernica, IF), ajutat la cele două tușe de Florian Vișan (Galați) și Daniel Vlase (Slobozia Conachi, GL), în vreme ce arbitru de rezervă va fi Cătălin Pană (București). Observatori au fost desemnați Marian Deaconu (București) și Constantin Pintilie (Râmnicu Vâlcea).